Läntinen Teatterikuja 1
00100 Helsinki
Vaihde 010 73 311
Lipunmyynti 010 7331 331
Heini Junkkaala

KRISTUKSEN MORSIAN



Kristuksen morsian on näytelmä kristinuskon kompleksisesta suhteesta ihmisen sukupuoleen ja seksuaalisuuteen. Samalla se on näytelmä suvaitsemisen vaikeudesta.

Kristuksen morsian tapahtuu Helsingissä nyt. Marion on menossa naimisiin naisystävänsä kanssa, mutta saakin yhteydenoton Jumalalta. Marion tulee uskoon ja vakuuttuu siitä, että hän voi ja hänen pitää eheytyä homoseksuaalisuudesta. Hän alkaa käydä pienen konservatiivisen Simeon-seurakunnan tilaisuuksissa, josta myös löytää itselleen miesystävän.

Marionin äiti, joka on luterilaisen kirkon pappi, ei kestä ajatusta siitä, että hänen tyttärensä käy seurakunnassa, joka vastustaa naispappeutta ja homoseksuaalisia suhteita.

Kristuksen morsiamen ihmiset hakevat paniikinomaisesti sisäistä rauhaa ja oikeutusta omille näkemyksilleen. Koska ristiriitaisuus on sietämätön tila, moni ajautuu mustavalkoiseen ajatteluun. Toisinajattelevien kanssa on helpompi tulla toimeen, jos heidät voi leimata ja kategorisoida. Mutta viholliskuvaa on mahdollista pitää yllä vain niin kauan kuin toista ei kohtaa. Kun kohtaaminen sitten tapahtuu, ei paluuta vanhaan ole.

Konflikti alkaa perheen sisältä, mutta ei jää vain sinne. Ja kuten uskonsodat aina, niin tämäkin vaatii kuolonuhrinsa.

Heini Junkkaala


ROOLEISSA Wanda Dubiel, Joanna Haartti, Kristiina Halttu, Oskari Perkki, Jukka Puotila, Seppo Pääkkönen, Leena Pöysti ja Hanna Raiskinmäki

Ohjaus Saana Lavaste
Lavastus Veera Laakso
Puvut Veera Laakso ja Katerina Zherbina
Äänisuunnittelija Saija Raskulla
Valot Petri Tarkiainen
Naamiointi, peruukit ja kampaukset Mila Niemi ja Tuire Kerälä


Kantaesitys oli Omapohjassa 26.3.2010


Kesto: 2 tuntia 40 minuuttia


Heini Junkkaala on voittanut Pohjoismaisen näytelmäkirjailijapalkinnon näytelmällään Kymmenen tikkua laudalla. Lue lisää.