Tiedote – 28.1.2026

Kolme harjoitelmaa sodan ja rakkauden vuosilta käsittelee ulkopuolisuuden tunnetta yhä vaikeammin hahmotettavassa maailmassa

Michael Baranin uutuusnäytelmä, Kolme harjoitelmaa sodan ja rakkauden vuosilta, saa kantaesityksensä 4.2. Pienellä näyttämöllä. Esityksessä kolmen eri-ikäisen naisen tarinat kietoutuvat jokainen omalla tavallaan Israel-Palestiina-tilanteeseen kertoen lähihistorian julmimmista ja surullisimmista tapahtumista yksilön näkökulmasta. Monologeista koostuva esitys kuvaa naisten elämän käännekohtia, joita värittävät suru, ulkopuolisuuden tunne ja yhteyden kaipuu. Rooleissa nähdään upea näyttelijäkvartetti: Inke Koskinen, Pirjo Määttä, Wenla Reimaluoto ja Sofia Smeds.

Kuva: Tuomo Manninen

Michael Baranin intensiivinen uutuusnäytelmä Kolme harjoitelmaa sodan ja rakkauden vuosilta saa kantaesityksensä Pienellä näyttämöllä 4.2. Näytelmä on Baranin viidestoista, ja se kietoutuu Israel-Palestiina-tilanteen kautta tämän päivän maailmanpoliittisiin murroksiin käsitellen lähihistorian julmimpia ja surullisimpia tapahtumia kiertoteitse, yksilön näkökulmasta.

Monologimuotoinen, kieleltään rikas ja runollinen esitys kertoo kolmen menestyneen, mutta elämässään käännekohtaan päätyneen naisen tarinat. Yhä vaikeammin hahmotettavassa, helppoja totuuksia pakenevassa maailmassa heidän mielensä valtaavat ulkopuolisuuden, surun ja ajoittaisen vihankin tunteet. Jokainen naisista etsii jotain muuta ja uutta, ymmärtämättä itsekään vielä, mikä se jonkin voisi olla. Rakkausko? Vaiko edes jonkinlainen yhteys toiseen ihmiseen? Näytelmän henkilöt eivät tunne toisiaan, mutta heidän tarinoitaan yhdistävät yllättävät yksityiskohdat. Kolme harjoitelmaa sodan ja rakkauden vuosilta tuo Lähi-idän kriisin yllätyksellisesti, koskettavasti ja ajatuksia herättävästi katsojan ulottuville.

Rooleissa nähdään Inke Koskinen, Pirjo Määttä, Wenla Reimaluoto ja Sofia Smeds. Kvartetin upea näyttelijätyö pitää katsojan otteessaan ja pakottaa samastumaan naisten tarinaan. Musiikki on esityksessä vahvasti läsnä, ja Juhani Nuorvalan säveltämää pianomusiikkia kuullaan livenä koko esityksen ajan. Pianisteina vuorottelevat Mariola Aniolek ja Niina Ranta. Kimmo Viskarin visuaalinen suunnittelu ja Kalle Ropposen valot loihtivat näyttämölle kauniin, yhtä aikaa ankaran ja kauniin maailman.

Kuva: Tuomo Manninen

Kantaesitys Pienellä näyttämöllä 4.2.2026

Työryhmä

Rooleissa Inke Koskinen, Pirjo Määttä, Wenla Reimaluoto ja Sofia Smeds

Muusikko Mariola Aniolek / Niina Ranta

Ohjaus Michael Baran Visuaalinen suunnittelu Kimmo Viskari Musiikki Juhani Nuorvala Valo- ja videosuunnittelu Kalle Ropponen Äänisuunnittelu Jani Peltola ja Juhani Nuorva Maskeeraussuunnittelu Anna Pelkonen