Tiedote – 31.8.2026

Orvot kuvaa syrjäytyneiden poikien elämää sydäntä särkevästi ja ripauksella komiikkaa

Lyle Kesslerin kirjoittama näytelmä Orvot (The Orphans, 1983) on sydäntä raastava draamakomedia ilman äitiä ja isää kasvavista veljeksistä ja heidän elämäänsä ajautuvasta lavean tien kulkijasta. Tapani Kalliomäen ohjaama Orvot saa ensi-iltansa Taivassalissa 2.9. Rooleissa loistavat Petri Liski, Pyry Nikkilä ja Juho Uusitalo. Ohjaus on Kalliomäen debyyttiohjaus Kansallisteatterissa.  

Kuva: Stefan Bremer

Lyle Kesslerin (1936) kirjoittama Orvot (The Orphans, 1983) edustaa modernia amerikkalaista näytelmäkirjallisuutta. Se on sydäntä särkevä ja surun täyttämä tarina veljeksistä, jotka ovat kasvaneet nuoren miehen ikään keskenään, ilman äitiä ja isää. Veljekset ovat liian varhain jääneet yksin kantamaan vastuuta itsestään sekä elämästään, ja äidinkaipuu on kova, vaikka sitä ei tohdi ääneen sanoa.

Vailla vanhempien rakkautta elämä kulminoituu vapauden, veljeyden ja väkivallan akselille. Isoveli Treat pitää talossa pomon paikkaa ja hankkii elannon pikkurötöksillä. Reteänä koviksena esiintyvä Treat uskottelee pikkuveljelleen Phillipille tämän olevan pahasti allerginen ja estää siten pikkuveljen itsenäistymisen ja oppimisen. Lapsenomainen Philip elelee omassa kuplassaan neljän seinän sisällä. Eräänä iltana, humalassa ja tahtomattaan, veljesten seuraan ajautuu sliipattu lavean tien kulkija Harold, jolla on mukanaan kallisarvoinen osakesalkku. Treat päättää ratkaista rahahuolet kertalaakista ja nappaa Haroldin panttivangiksi. Itsekin orpona kasvanut Harold asettuu veljesten elämään, mutta millaisin seurauksin?

Tarina nähdyksi tulemisen kaipuusta

Tapio Kalliomäen ohjaamana Orvot saa ensi-iltansa Taivassalissa 2.9., ja se avaa Kansallisteatterin syyskauden ensi-iltojen sarjan. Orvot on Kalliomäen debyyttiohjaus Kansallisteatterissa. Näyttelijänä Lahden kaupunginteatterissa työskentelevän Kalliomäen ohjauksessa korostuu tarkkuus, joka heijastuu näyttelijöiden roolityössä erityisenä herkkyytenä.

Esityksen rooleissa loistaa kolme näyttelijää. Pyry Nikkilän Treat uhoaa voimaa, mutta treenatun kropan ja itsevarman käytöksen takana lymyää rikkinäinen nuori aikuinen. Juho Uusitalo näyttelee pakahduttavasti sympaattista, lapsenkenkiin jäänyttä Phillipiä, jolla olisi edellytykset vaikka mihin, mutta ei ilman aikuisen turvaa. Petri Liskin Harold on oman elämänsä kulkuri, jonka rennonletkeä olemus peittää orpona kasvamisen syvää haavaa.

“Kesslerin teksti on todella ansiokas, ja kahden nuoren isänä se kolahtaa minuun kovaa. Näytelmä kertoo pitkälti nähdyksi tulemisesta. Minä toivon, kuten näytelmämme Harold, että jokainen ihminen saisi aika ajoin tuntea hartioillaan hellän, rohkaisevan puserruksen”, ohjaaja Tapani Kalliomäki sanoo.   

Taivassali tarjoaa Orvot-esityksen katsojalle intiimin katsomiskokemuksen. Auli Turtiaisen visuaalinen suunnittelu luo näyttämölle rosoisen ja ajattoman kokonaisuuden, jonka kodinomainen lavastus sulautuu hienosti yhteen Taivassalin näyttämön erityispiirteiden, tumman lattian ja tiiliseinän, kanssa. Ville Virtasen valot ja videot sekä Sami Hassisen äänimaailma luovat tiivistunnelmaisia vaikutelmia kasvottoman suurkaupungin ympäröimästä yksinäisyydestä.

Kuva: Stefan Bremer

Ensi-ilta Taivassalissa 2.9.2026

Näytelmän esitysoikeuksia valvoo Nordic Drama Corner Oy.

Työryhmä

Rooleissa Petri Liski, Pyry Nikkilä ja Juho Uusitalo

Ohjaus Tapani Kalliomäki Suomennos Sami Parkkinen Lavastuksen, pukujen ja naamioinnin suunnittelu Auli Turtiainen Valo- ja videosuunnittelu Ville Virtanen Äänisuunnittelu Sami Hassinen Ohjaajan assistentti Mikko Piikkilä (TeaK)