Uutinen – 3.11.2025

Kevätkauden 2026 uutuudet ovat tässä – näyttämöille runsaasti kotimaisia uutuuksia

""

Kevätkautemme tuo näyttämöille monenlaisia tarinoita aina hyvinvointivaltion synnystä perhesuhteisiin ja ystävyyteen.

Suurella näyttämöllä nähdään helmikuussa Esa Leskisen Toinen tasavalta ja Pienellä ensi-iltansa saa Michael Baranin monologinäytelmä Kolme harjoitelmaa sodan ja rakkauden vuosilta. Jussi Moilan kirjoittama ja Sini Pesosen ohjaama Isän maa nähdään tammikuussa Taivassalissa ja samassa salissa nähdään maaliskuussa Simon Stephensin Vanja, tuore sovitus Anton Tšehovin klassikosta. Myös Eeva Kilven ja kustannustoimittajan ystävyydestä kertova Nämä juhlat jatkuvat vielä saa Helsingin ensi-iltansa ensi vuonna. Näyttelijä Timo Tuomisen tulkintoja Jacques Brelin lauluista kuullaan Suurella näyttämöllä.                    

Toinen tasavalta – tarinoita pelon ja toivon vuosikymmeniltä

Esa Leskisen Toinen tasavalta on tarina kansakunnasta, joka vastoin kaikkia todennäköisyyksiä kykeni torjumaan itseensä kohdistuneet uhat, sopimaan keskinäiset riitansa ja samalla rakentamaan tasa-arvoisen, kaikki kansalaiset huomioon ottavan hyvinvointiyhteiskunnan.  

Älykäs, viihdyttävä ja elävän ajankuvan värittämä esitys vyöryttää kansalliselle päänäyttämölle historian äkkikäänteitä ja henkilöitä sodanjälkeisistä vaaran vuosista 1980-luvun juppiaikaan ja neuvostoimperiumin romahdukseen.  

Ensi-ilta Suurella näyttämöllä 12.2.2026  

Tutustu esitykseen

Kolme harjoitelmaa sodan ja rakkauden vuosilta on hätkähdyttävä aikalaiskuvaus

Michael Baranin uutuusnäytelmä, Kolme harjoitelmaa sodan ja rakkauden vuosilta, on hätkähdyttävä aikalaiskuvaus, jossa henkilökohtainen kohtaa maailmanpolitiikan. Monologien kautta se kertoo kolmen naisen tarinat, joista jokainen kietoutuu tavalla tai toisella Israel-Palestiina-tilanteeseen.  

Kolme harjoitelmaa sodan ja rakkauden vuosilta puhuu lähihistorian julmimmista ja surullisimmista tapahtumista kiertoteitse, yksilön näkökulmasta. Esitys on kunnianhimoinen yritys käsitellä aiheita, jotka järkyttävyydessään ja monimutkaisuudessaan pakenevat hahmotuskykyämme, ymmärrystämme ja helppoja totuuksia.

Kantaesitys Pienellä näyttämöllä 4.2.2026.

Tutustu esitykseen

Isän maa on tragikoominen esitys nykymiehen hämmennyksestä

Jussi Moilan kirjoittama ja Sini Pesosen ohjaama Isän maa kertoo isistä ja lapsista, mielestä ja sen hauraudesta, sukupolvelta toiselle siirtyvistä traumoista, kaunasta ja anteeksiantamisesta. Se näyttää, miten Suomen sotien historia vaikuttaa edelleen yllättävin tavoin jokapäiväiseen elämäämme, ja miten yksilön ongelmia ei voi erottaa laajemmista kysymyksistä, jotka koskevat ihmislajia ja sen tulevaisuutta.  

Näyttämöllä nähdään armottoman inhimillinen ja lennokkaan humoristinen kuvaus yksilön kamppailusta itseään suurempia ongelmia vastaan.  

Kantaesitys Taivassalissa 14.1.2026

Tutustu esitykseen

Vanja – yksi näyttelijä, kahdeksan roolia

Brittidramaatikkojen kärkikaartiin lukeutuvan Simon Stephensin Vanja on yhdelle näyttelijälle kirjoitettu tuore sovitus Anton Tšehovin klassikosta. Alkuteos Vanya kantaesitettiin Lontoon Duke Of York’s Theatressa lokakuussa 2023.  

Stephensin Vanja saa Suomen kantaesityksensä, ja näyttämöllä nähdään Kansallisteatterin näyttelijä, valovoimainen Ilja Peltonen, joka näyttelee kaikki näytelmän kahdeksan roolia. Peltonen on yhdessä Eva Buchwaldin kanssa myös suomentanut tekstin. Esityksen ohjaa Johanna Freundlich.  

Suomen kantaesitys Taivassalissa 25.3.2026

Tutustu esitykseen

Nämä juhlat jatkuvat vielä huokuu elämänviisautta ja ystävyyttä

Nämä juhlat jatkuvat vielä on elämänviisautta rönsyilevä, vuoroin terävä, vuoroin lempeä tapauskertomus kansalliskirjailija Eeva Kilven ja kustannustoimittaja Anna-Riikka Carlsonin sukupolvet ylittävästä ystävyydestä.

Kati Kaartisen kirjoittama näytelmä pohjautuu Carlsonin vuonna 2024 ilmestyneeseen kaunokirjalliseen tietokirjaan Rakas Eeva Kilpi. Nämä juhlat jatkuvat vielä (WSOY). Esityksen ohjaa Laura Mattila, ja Maija Ruuskanen on säveltänyt musiikin, joka soi läpi teoksen. Tekstin ja kappaleet herättävät eloon rakastetut näyttelijät Jonna Järnefelt ja Eija Ahvo. Esitys on Turun Kaupunginteatterin ja Suomen Kansallisteatterin yhteistuotanto.  

Helsingin ensi-ilta Kansallisteatterin Pienellä näyttämöllä 26.2.2026.

Tutustu esitykseen

Timo Tuominen avec Brel! yleisön pyynnöstä jälleen Suurella näyttämöllä

Näyttelijä Timo Tuomisen voimalliset tulkinnat Jacques Brelin lauluista saavuttivat niin suuren suosion loppuunmyydyllä Lavaklubilla, että keväällä Tuominen astuu yleisön pyynnöstä jälleen Suurelle näyttämölle!

Tuomisen alati kasvava Brel-repertuaari sisältää rakastetuimpien klassikoiden lisäksi yllättäviäkin jalokiviä chansonin mestarin laajasta laulukirjasta, jossa jokainen laulu on itsessään kuin kokonainen maailma.

Tuomista säestää huippuunsa hioutunut orkesteri: Tomi Rikkola (kitara ja alttoviulu), Jori Huhtala (kontrabasso), Tuomas Timonen (rummut), Marko Roininen (piano ja haitari) ja Juho Kanervo (sello).  

Suurella näyttämöllä 13.2.2026

Tutustu esitykseen